GIDPAC Emeritus

GIDPAC Emeritus and their GIDP Affiliations

Katie Angus
Student Representative

2012
Second Language Acquisition & Teaching
Diana Archangeli
2010-2011

Cognitive Science
Second Language Acquisition & Teaching
Roby Ariew
2012-2015

Second Language Acquisition & Teaching
Ann Baldwin
2002-2004,
Chair 2004

Biomedical Engineering
Physiological Sciences
Bridget Barker
Student Representative
2009

Genetics
Carol Barnes
1999-2000
Cognitive Science
Neuroscience
Thomas Bever
2008-2010
Cognitive Science
Neuroscience
Second Language Acquisition & Teaching
Scott Boitano
2010-2012
Biomedical Engineering
Physiological Sciences
G. Tim Bowden
1999,
2001-2009,
Chair 2003

Cancer Biology
Michael Cusanovich
2008-2010 (RIP)
Chair 2009
Biomedical Engineering
Insect Science
Darin Comeau
Student Representative,
2011

Applied Mathematics
Louann Gerken
2006-2008
Cognitive Science
Second Language Acquisition & Teaching
Art Gmitro
2004-2006,
Chair 2006

Biomedical Engineering
John Hildebrand
1999,
2001-2003

Insect Science
Neuroscience
Charles Hutchinson
2005-2007,
Chair 2007

Arid Lands Resource Sciences
Global Change
Remote Sensing & Spatial Analysis

Rachel Kraut
Student Representative
2012-2015

Second Language Acquisition & Teaching
 

Richard B. Levine
2009-2011,
Chair 2011

Entomology & Insect Science
Neuroscience
Physiological Sciences
K. Tsianina Lomawaima
1999-2000
,
2009-2011,
Chair 2011

American Indian Studies
Holly Lopez
2012-2015
Program Coordinator Representative

Physiological Sciences
Stuart Marsh
2007-2009,
Chair 2009, 2012

Arid Lands Resource Sciences
Global Change
Remote Sensing & Spatial Analysis
Jesse Martinez
2003-2005,
Chair 2005

Cancer Biology
Genetics
Teresa McCarty
2000-2002
American Indian Studies
Second Language Acquisition & Teaching
Lynn Nadel
2011-2012
Cognitive Science
Tim Secomb
2006-2008,
Chair 2008
Applied Mathematics
Biomedical Engineering
Physiological Sciences
Dan Stamer
2006-2007
Biomedical Engineering
Neuroscience
Physiological Sciences
John Szivek
2013-2015
Biomedical Engineering
Michael Tabor
2003-2005,
2012-2015

Applied Mathematics
M'Balia Thomas
Student Representative,
2010

Second Language Acquisition & Teaching
Rudolph Troike
1999-2001,
Chair 2000

Second Language Acquisition & Teaching
Leslie P. Tolbert
1999-2005,
Chair 1999,
Chair 2002

Resigned to accept the appointment of Vice President for Research.
Applied Mathematics
Insect Science
Neuroscience
Franci Washburn
2012-2015

American Indian Studies
Stephen Wright
2010-2012

Chair 2012
Physiological Sciences
Andrea Yool
2000-2002

Neuroscience
Physiological Sciences
Konrad Zinsmaier
2012

Neuroscience

 

Last updated 26 Jan 2016